Deutzerhof - Roter Riese 2025

Det anerkendte tyske vinhus Weingut Deutzerhof fra Mayschoß i Ahr-dalen er blevet tildelt den prestigefyldte ærespris Roter Riese 2025 af det internationale vinmagasin Vinum. Prisen uddeles kun i særlige tilfælde og gives til producenter, der udmærker sig med exceptionelle præstationer i den årlige konkurrence Deutscher Rotweinpreis. Æresprisen er en anerkendelse af den samlede kollektion og udmærker Deutzerhof som “det bedste rødvinshus i Tyskland”.
Resultaterne taler deres tydelige sprog: Deutzerhof modtog hele ni topkarakterer, herunder tre vine med de maksimale 95 point – en bedrift, der cementerer husets position blandt Tysklands absolutte elite.
Enestående bedømmelser i Rotweinpreis 2025
95 point – “Grosses Gold”
- 2023 Neuenahr IM KUCKSTEIN Spätburgunder GG (tidligere Kirchtürmchen)
- 2023 Altenahr ECK Spätburgunder VDP.Grosses Gewächs
- 2020 GRAND DUC Spätburgunder RESERVE
94 point – “Gold”
- 2023 Recher HERRENBERG Frühburgunder VDP.Grosses Gewächs
- 2023 Mayschoss Mönchberg Spätburgunder VDP.Grosses Gewächs
93 point – “Gold”
- 2023 Heimersheim LANDSKRONE Spätburgunder VDP.Grosses Gewächs
- 2023 Neuenahrer Spätburgunder VDP.Ortswein
92 point – “Gold”
- 2023 Mayschoss Frühburgunder A&O VDP.Ortswein
Disse vine er ikke blot fremragende – de er ifølge Vinum “vine til historiebøgerne”.
Kendetegnet af præcision og finesse
Bag Deutzerhof står et dedikeret team med en klar vision og stor faglighed: ejer Jürgen Doetsch, kældermester Hans-Jörg Lüchau og markansvarlig Christoph Hoffmann. Deres vine er kendetegnet ved kølig elegance, stram struktur og burgundisk finesse – og især deres Spätburgundere forener oprindelse, dybde og lagringspotentiale på fornem vis.
På vej til lager – og allerede tilgængelige i tidligere årgange
Flere af de præmierede vine fra Deutzerhof er allerede på vej til vores lager hos Vinothek Vincent, og vi forventer at kunne tilbyde dem i webshoppen inden længe. For dig, der ønsker at smage vinene med lidt mere modenhed, har vi også tidligere årgange af flere af vinene tilgængelige – disse kan allerede nu bestilles direkte i webshoppen.
To af de højest bedømte vine, Im Kuckstein 2023 og Altenahrer Eck 2023, frigives dog først til salg i marts 2026. Begge er produceret i begrænsede mængder og forventes at blive eftertragtede blandt både samlere og passionerede vinelskere.
Hos Vinothek Vincent tilbyder vi muligheden for at reservere flasker af disse to vine allerede nu. Du kan også tilmelde dig vores nyhedsbrev, hvis du vil have direkte besked, så snart de er tilgængelige i webshoppen.